6 důvodů, proč ztrácíte váhu

Ztráta váhy

Když chce polovina světa zhubnout, je pro mnohé obtížné vysvětlit, že ztrácejí váhu, aniž by to chtěli. Existují a je jich mnohem víc, než by si mnozí představovali. Pokud jste jedním z těch, nebo znáte někoho, kdo patří do této kategorie, tento článek je pro vás.

Ačkoli ztratíte nebo získáte jen několik liber za rok, je to normální, ale podle mnoha studií, pokud ztratíte více než 5% své tělesné hmotnosti za méně než šest měsíců bez změny stravy a bez fyzické aktivity, je na čase lékaře navštívit. Ztráta drastického množství váhy nemůže být z jakéhokoli důvodu. Získání několika kilogramů během dovolené a ztráta některých po žaludeční infekci je normální. Ale je to výrazná ztráta hmotnosti, která nemá žádný zřejmý důvod, pak by to mohlo být příznakem vážného zdravotního stavu. Zde je šest takových zdravotních problémů, které mohou způsobit nevysvětlitelnou ztrátu váhy. Přečtěte si o nich detailně:

Štítná žláza

Nadměrně aktivní štítná žláza, nazývaná také hypertyreóza, může vést k nevysvětlitelné ztrátě hmotnosti. Nevykazuje žádné viditelné příznaky, a proto je těžké něco zjistit. Ačkoli některé příznaky může být zvýšený hlad, palpitace a pocit horka. Pokud nedokážete spát v noci, může být také jedním příznakem zvýšené štítné žlázy. Takže pokud pozorujete některý z výše uvedených příznaků spolu se ztrátou hmotnosti, je na čase zkontrolovat štítnou žlázu.

Střevní onemocnění

Celiakie je autoimunitní problém spojený s glutenem(lepkem), který může vést k poklesu hmotnosti bez jakéhokoli jiného zjevného symptomu kromě průjmu. Toto onemocnění způsobuje problém s pankreasem, který produkuje enzymy, které napomáhají trávení. Zabarvený exkrement, pocit nevolnosti po jídle mastných potravin a bolesti žaludku, které patří mezi příznaky celiakie.

Cukrovka (diabetes)

Nástup diabetu může vést ke ztrátě hmotnosti. Mezi další příznaky patří časté močení a pociťující žízeň. Protože vaše tělo nemůže absorbovat glukózu, musíte často chodit na záchod. Během cukrovky vaše tělo nasává energii z vašich svalů, což vede k náhlému úbytku hmotnosti.

Deprese

Jedním z hlavních vedlejších účinků klinické deprese je ztráta hmotnosti. Ačkoli deprese může také vést k přírůstku hmotnosti, ztráta hmotnosti je častější.

Rakovina

Existuje mnoho druhů rakoviny nejen v souvislosti se žaludkem. Žaludeční nádory a vředy můžou vést k zánětu a vstřebávání živin, které mohou v konečném důsledku vést ke ztrátě hmotnosti. Nádor a záněty střev, tlustého střeva a jícnu mohou také vést ke ztrátě hmotnosti.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění, což způsobuje, že nemá člověk chuť k jídlu, a tudíž vede ke ztrátě hmotnosti. Tento stav může také způsobit zánět ve střevě, který by mohl vést k malabsorpci živin a ke ztrátě hmotnosti.

Autor: Lukáš Vilímek