Hořká pravda o energetických nápojích

nápoje

Okamžitá podpora cukru a kofeinu způsobuje více škody než užitku.

Mládež je zahalena řadou energetických nápojů lemujících police vedle nápojů sycených oxidem uhličitým. Pomůže však dávka energie, kterou tyto plechovky a láhve nabízejí? Čtěte dál, abyste věděli…

Kofein a sladké hrozby

Energetické nápoje mají velmi vysoký obsah kofeinu a cukru, díky nimž se cítíte svěží a nabití energií. A příliš mnoho kofeinu může způsobit nervozitu, rychlý srdeční rytmus a problémy se spánkem.

Ačkoli cukr poskytuje výbuch energie, dávejte si pozor na jev nazývaný „zhroucení cukru“ - když se tato energie vyčerpá. Díky tomu se člověk znovu cítí velmi unavený. Nejsou tedy rozhodně určeny pro sportovní aktivity. Přítomnost chininu, který se používá v nápojích pro podávání šumění, je pro kosti stejně špatné. Vysoký obsah cukru může dále vést k přibývání na váze a také způsobit dutiny. Nemějte je příliš často a kdykoli to uděláte, ujistěte se, že si vypláchnete ústa.

Problémy se závislostí

Kofein může být návykový, ať už je to čaj, káva nebo energetické nápoje. Takže v případě, že byste je náhodou nenašli, můžete mít bolesti hlavy, být drsní nebo se na několik dní cítit unavení. Vzhledem k tomu, že tyto nápoje chutnají sladce, přitahují je i děti. Rodiče by však měli rozhodně odradit mladší děti od toho, aby měly jak sportovní, tak energetické nápoje. Může to způsobit abnormality elektrolytů. V případě, že se ho účastní dospívající děti, zapojené do sportovních a fyzických aktivit, mělo by to být pouze pod dohledem.

Zdroj vitamínů a aminokyselin

Většina energetických nápojů tvrdí, že jsou přítomny vitamíny, a dokonce i aminokyseliny, které jsou oblíbené u lidí, kteří se věnují budování svého těla. Doporučujeme hroznovou ovocnou šťávu a pomerančovou šťávu jako dobrou alternativu k doplnění ztracených elektrolytů po fyzické aktivitě, popřípadě multivitaminové doplňky. Je to levnější a bezpečnější alternativa než z energetických nápojů.

Jdi přirozeně

Energetické nápoje by neměly být zaměňovány se sportovními nápoji. Nenahrazuje vodu a minerály, které člověk ztratí, když se potíme. Ve skutečnosti vám kofein může způsobit dehydrataci. Místo toho pijte vodu.

A nikdy nekombinujte energetické nápoje s alkoholem. Může to být nebezpečné, protože alkohol je depresivní látka, zatímco energetický nápoj je povzbuzující. Jejich vzájemné spojení může omezit schopnost vašeho těla uvědomit si, kolik alkoholu jste vypili, protože vám dá pocit, že nejste narušen. Také to může způsobit špatnou dehydrataci. Díky kombinovanému účinku alkoholu a kofeinu v energetickém nápoji můžete častěji močit.