10 tipů, jak naučit děti jíst více vitamínu C

Vitamín C

Přimět děti jíst dostatek vitamínu C může být náročné. Ale nezoufejte! S trochou kreativity a trpělivosti můžete z ovoce a zeleniny udělat jejich oblíbené jídlo. Podívejte se na několik tipů, které vám to usnadní.

Vitamín C (kyselina askorbová) je vitamín rozpustný ve vodě, který má celou řadu pozitivních účinků na fungování  organismu. Je to antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály, podporuje imunitní systém a pomáhá proti únavě a vyčerpání. Kromě toho také přispívá k tvorbě kolagenu a zvyšuje vstřebávání železa.

Dospělí by denně měli přijímat 80–120 mg vitamínu C, u dětí je to 50–80 mg.

Naše tělo si neumí vitamín C vytvořit. Musíme ho tedy denně přijímat ve stravě. Nejlepšími zdroji vitamínu C jsou ovoce a zelenina. Velké množství vitamínu je obsaženo např. v šípku, černém rybízu, kapustě, brokolici, kiwi, bramborách a samozřejmě v citrusech.

V posledních letech se ukazuje, že nedostatek vitamínu C ve stravě není jen problémem rozvojových zemí. I u nás se čím dál častěji stává, že ho ze stravy nepřijímáme dostatečné množství. Specifickou ohroženou skupinou jsou děti, které občas zkrátka nechtějí jíst dostatek ovoce a zeleniny. Podívejte se na 10 tipů, jak je naučit jíst více vitamínu C.

1. Udělejte z ovoce a zeleniny zábavu

Ovoce a zelenina mají u dětí větší úspěch, když je baví. S pomocí vykrajovátek vytvořte z ovoce nejrůznější tvary, poskládejte na talíři obrázek nebo nechte děti nazdobit ovocnou misku.

Mnoho dětí si také rado jídlo namáčí, a tak můžete k zeleninové svačince přidat zdravý dip. Vyzkoušejte třeba jablka s arašídovým máslem nebo mrkev a avokádový dip.

2. Jděte příkladem

Děti rády napodobují to, co vidí u rodičů. Když sami dodržujete zásady zdravého stravování a dopřáváte si dostatek ovoce a zeleniny, děti to budou považovat za normální a přidají se k vám. Pokud ale nutíte děti do jídla, které sami nejíte, nebudete mít velký úspěch.

3. Vysvětlete účinky vitamínu C

Děti jsou zvídavé a chtějí vědět, proč mají jíst ovoce a zeleninu. Vysvětlete jim, jaký vliv má vitamín C na naše tělo a co by se stalo, kdyby ho nejedly dostatek.

Vysvětlení samo o sobě nepromění děti v milovníky brokolice, ale pomůže jim pochopit vztah mezi jídlem a zdravím.

4. Servírujte ovocné dezerty

Zákusek nemusí být jen dort či zmrzlina. Ovoce je přeci také sladké! Nabídněte dětem po jídle sladkou tečku v podobě nakrájeného ovoce či nazdobené ovocné misky.

5. Hrajte si s jídlem

Zapomeňte na to, že s jídlem se nehraje. Vymyslete s dětmi nejrůznější ovocné a zeleninové hry! Zkuste se zavřenýma očima poznávat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny podle chuti, zahrajte si s jídlem piškvorky nebo třeba dámu.

Nemusíte se obávat, že děti v budoucnu nezvládnou dodržovat pravidla stolování. Zdravý vztah k jídlu, který takto získají, je naopak bude provázet až do dospělosti.

6. Každý den trochu jinak

Ovoce a zelenina se mohou rychle omrzet. Zkuste to trochu ozvláštnit. Jednou servírujte syrovou mrkev, příště zkuste restovanou. Dnes nabídněte nakrájený pomeranč, zítra z něj udělejte lahodné smoothie.

7. Ovoce a zelenina vždy po ruce

Děti často sáhnou po jídle, které mají po ruce. Ujistěte se proto, že mají vždy k dispozici porci čerstvého ovoce nebo zeleniny – ať už je to mísa hroznového vína na stole, nebo nakrájené jablko, které mohou popadnout cestou na kroužek.

8. Nakupujte s dětmi

Vezměte s sebou děti na nákup a nechte je vybrat, které ovoce a zeleninu chtějí. Nebojte se zkoušet nové druhy, které je v obchodě zaujmou.

Pokud nechcete dát dětem při nakupování úplně volnou ruku, nechte je vždy alespoň vybrat z několika možností. Když si jídlo samy zvolí, byť z omezeného výběru, budou k němu mít kladný postoj.

9. Zkoušejte nové recepty

Děti odmítají jíst syrovou zeleninu? Existuje řada vynikajících jídel, ve kterých zelenina hraje hlavní roli. Vyzkoušejte nejrůznější polévky, smoothies, těstoviny nebo třeba pizzu.

Myslete na to, že vařením zeleniny se ztrácí 60 % vitamínu C.

Zapojte děti do přípravy jídla! Když ho pomohou připravit, je pravděpodobné, že ho také budou chtít ochutnat.

10. Buďte trpěliví

Dětem trvá, než si zvyknou na nové chutě a osvojí si stravovací návyky. Nevzdávejte se, když jim nové druhy ovoce a zeleniny nezachutnají hned napoprvé, a nezlobte se na ně, když je nechtějí vyzkoušet.

Snažte se v dětech vybudovat pozitivní vztah k ovoci a zelenině a uvidíte, že si je nakonec oblíbí. Cílem je, aby dokázaly zásady zdravého stravování dodržovat po celý život.