Černý čaj dokáže pomoct při úbytku dalších kilogramů

černý čaj

Chcete se zbavit kilogramů navíc? Chyť šálek černých čajů, říkají vědci, kteří zjistili, že nápoj může podporovat úbytek hmotnosti podporou růstu bakterií zvyšujících metabolismus.

Výzkumníci z University of California v Los Angeles (UCLA) zjistili, že černý i zelený čaj změnil poměr střevních bakterií u myší. Poznamenali, že procento bakterií spojených s obezitou se snížilo, zatímco bakterie spojené s chudou tělesnou hmotností vzrostly. Předchozí studie ukazují, že chemické látky v zeleném čaji, které se nazývají polyfenoly, jsou absorbovány a mění metabolismus v játrech.

Nová studie, publikovaná v European Journal of Nutrition, ukazuje, že polyfenoly černého čaje, které jsou příliš velké, aby se absorbovaly v tenkém střevě, stimulují růst střevní bakterie a tvorbu mastných kyselin s krátkým řetězcem typu bakteriálních metabolitů, u kterých bylo prokázáno, že mění energetický metabolismus v játrech. Výsledky naznačují, že jak zelené, tak černé čaje jsou prebiotika, látky, které indukují růst dobrých mikroorganismů, které přispívají k blahu člověka, uvedli vědci. "Bylo známo, že polyfenoly ze zeleného čaje jsou účinnější a nabízejí více přínosů pro zdraví než polyfenoly černých čajů, protože chemické látky ze zeleného čaje jsou absorbovány do krve a tkání," uvedla Susanne Henningová, profesorka UCLA. "Černý čaj, prostřednictvím specifického mechanismu přes střevní mikrobiom může také přispět k dobrému zdraví a hubnutí," řekl Henning.