Jaké bylinky jsou vhodné, ale i nevhodné pro budoucí maminky

maminky

I když si řada lidí myslí, že konzumace bylinek jako přírodních produktů je zcela bezpečná, není tomu tak. Vždyť z bylin se vyrábí řada léků a některé z nich jsou i návykové. Zvláštní pozornost by výběru bylinkových čajů či bylinek jako přísady do pokrmů měly věnovat zejména těhotné ženy. Je ale dobré si uvědomit, že každá žena má v těhotenství jiné potřeby i preference. Někdo nepije kávu ani čaj, jiná žena i tyto nápoje v pohodě snáší. Stejně je tomu i s bylinkami. Ty se mohou ovlivňovat třeba s léky, které má na předpis. Pokud si budoucí maminka není u některé bylinky jistá, zda je pro ni vhodná, měla by se raději poradit se svým lékařem, případně se zeptat v lékárně.

Bylinky vhodné pro těhotné

Obecně se uvádí, že následující bylinky jsou pro těhotné ženy vhodné a dobře je snášejí. Jako vhodný zdroj železa se doporučuje kopřivový čaj, ale obsahuje ho i pampeliška. Ta pomáhá odvodnit tělo při otocích nohou. Protože v těhotenství se třeba při nachlazení nesmí konzumovat běžně prodejné léky, je vhodnou alternativou při léčbě zánětů třezalka. Na bolest hlavy a pro zklidnění a lepší spánek je vhodná meduňka lékařská. Podobné účinky má také heřmánek, který navíc také uklidní podrážděný žaludek. Častým průvodním jevem těhotenství jsou ranní nevolnosti, na které zabírá kontryhel, nicméně někteří lékaři ho naopak nedoporučují, nebo minimálně až od 2. trimestru. Pro správnou funkci dělohy se doporučuje jahodník a pro přípravu těla na porod v posledních týdnech těhotenství také maliník. V bylinkářství a v lékárnách jsou k dispozici i speciální bylinné směsi pro budoucí maminky.

Bylinky nevhodné pro těhotné

Naopak, bylinky, které máte ráda a pomáhají vám, se v během těhotenství mohou změnit v příčinu nevolností, případně i zdravotních komplikací. Proto se určitě vyhněte například bylinkám, které by mohly vyvolat předčasný porod, jako je oregano (česky dobromysl), libeček, anýz a jalovec. Andělika lékařská může vyvolat potrat a stejně tak i šalvěj. Ten může dokonce poškodit plod. Také černý bez není vhodný, protože vám může vyvolat střevní problémy a nevolnost. Tlak zvyšuje lékořice a rozmarýn, pánevní dno překrvuje petržel, aloe vera a routa vonná. Nepříznivě může působit i máta a výše zmíněný heřmánek. Na ten by si měly dát pozor hlavně alergičky, aby se alergie nepřenesla na dítě.

Každopádně žádné bylinky by se neměly používat dlouhodobě. Při jakýchkoli příznacích nevolnosti je vhodné se raději ihned poradit s lékařem a bylinku dále nekonzumovat.