Je káva skutečně pro vás dobrá?

Káva

Mnoho lidí diskutuje o tom, zda je káva skutečně dobrá pro vaše zdraví. Jistě, káva vám může dát energii, kterou potřebujete ráno nebo během odpolední únavy, ale co vlastně dělá nápoj pro vaše zdraví? A může mít kofein negativní dopady?

Výzkumy ukazují, že káva má mít přínos pro zdraví. Studie naznačují, že pravidelní “pijáci“ kávy mají nižší riziko vzniku mnoha nemocí a chorob, včetně cukrovky (diabetu), mrtvice, depresí a dokonce i některých typů rakoviny. Milovníci kávy dokonce zřejmě žijí déle. Odborníci se domnívají, že tyto výhody získáme z antioxidantů v kávových zrnech. Pijeme tolik kávy, že to může být i nejvyšší zdroj antioxidantů v české stravě.

Nicméně, hodně z výzkumu kávy ukazuje, že musíte být těžký “piják“ kávy, abyste získali výsledky. Možná si sami sebe představujete jako kávového fanatika, ale šest šálků denně je spousta kávy. To znamená spoustu kofeinu. Kofein může mít negativní účinky na vaše tělo. Pokud jste někdy náhodou vypili více kofeinu, než jste zvyklí, pravděpodobně jste zažili přetížené srdce, zhoršený žaludek nebo potíže se spánkem. Odborníci doporučují, abyste omezili spotřebu kofeinu na 400 miligramů denně nebo méně, což jsou asi 4 šálky kávy (Každá káva má jiné množství kofeinu). Zdravá káva je černá; přidávat smetanu a cukr, odvádí od přínosu pro zdraví.