Je Keto dieta nejlepší způsob, jak zhubnout?

Keto dieta

Keto dieta je pojem, který se na nás valí ze všech stran a každou chvíli na ni uvidíme nějakou reklamu. Otázkou je, zda je skutečně tak zázračná, jak vypadá.

Co je to keto dieta?

Principem keto diety je metabolický stav, který se jmenuje ketóza. Během něj se hlavním zdrojem energie místo obvyklých sacharidů stane uložený tuk. Podle zastánců této diety stačí změnit poměry základních složek potraviny, tzv. makroživin, tak, že snížíte podíl sacharidů, zvýšíte příjem bílkovin a začnete hubnout. Běžné složení stravy tvoří zhruba z poloviny sacharidy, tuky a bílkoviny se podílí na zbylé polovině toho, co jíme. U keto diety tvoří největší podíl ve výživě hubnoucí osoby bílkoviny, a to asi z 65 % (plus mínus 5 %), zbytek do 100 % se rovným dílem dělí mezi sacharidy a tuky.

Štěpením tuků získá organismus potřebnou glukózu a ketony. Ty jsou významné pro svaly a tlumí i pocit hladu. Správě nastavená keto dieta by měla také snižovat chuť na sladké. Ketóza se ale nedostaví hned, u někoho to trvá několik dní, u dalších až několik týdnů. Čekání na hubnutí tak kvůli nedostatku sacharidů může skončit stavem podobným viróze, provázeným velkou únavou až malátností. Dalšími nepříznivými projevy mohou být nepříjemný zápach z úst, střevní problémy, bolesti žaludku, nevolnost. Když to všechno vydržíte, začnete skutečně hubnout a získáte zpět i svou energii.

Proč se keto dieta nehodí pro každého

A právě to poměrně dlouhé čekání může být pro řadu lidí problémem. Ne každý vydrží bez hmatatelného výsledku a s nepříjemnými vedlejšími příznaky dodržovat poměrně striktní dietu. Každé vybočení u keto diety může i poté, co začnete hubnout, znamenat návrat nepříjemných tělesných projevů a také jojo efekt.

Nehodí se ani pro netrpělivé, které nebaví kontrolovat si neustále, co přesně jí. Na to sázejí i nejrůznější firmy, které jim nabízí stravu podle zásad keto diety až domů. Podobně jako u dříve oblíbené krabičkové diety, to sice je řešení, ale vůbec ne levné. Navíc si na rozdíl od stravy, kterou si uvaříte sami, nemůžete ohlídat obsah toho, co jíte. Některé firmy si totiž vypomáhají různými chemickými přísadami.

Ne každý je také milovníkem velkého množství masa, hlavního zdroje bílkovin. To by navíc nemělo být úplně libové, protože je nutné mít i dostatečný přísun tuků. A tady je další úskalí. Nehodí se ani pro ty, kteří si musí hlídat hladinu cholesterolu.

Takže pokud se pro tuto dietu rozhodnete, měli byste si raději vařit sami a nenechat se zruinovat. Pokud ale trpíte jakýmkoli onemocněním, raději se předem poraďte se svým lékařem. A nevěřte ani, že to jde bez pohybu. Nejlepší cestou, jak zhubnout, je vydávat více energie, než přijímáte, jíst vyváženou stravu a naslouchat i tomu, co vám říká vaše tělo. Takže choďte do schodů, místo jízdy výtahem, choďte na procházky, jezděte na kole, pořiďte si domů třeba rotoped. A hodně spěte a pijte dostatek vody, ono to půjde.