Jak držet přerušovaný půst

přerušovaný půst

Chcete zhubnout, ale nedokážete se vzdát oblíbeného pokrmu, který se do žádné diety nehodí? Zkuste to pomocí přerušovaného půstu. Jedná se o metodu, kdy se smí jíst jen v určitém časovém úseku, není tedy důležité, co jíte, ale kdy to jíte.

Přerušovaný půst má několik variant, ale u všech je základní časovou jednotkou 24 hodin. Ty se dělí na období, kdy je dovoleno se najíst a kdy se jíst nesmí. Období jídla a půstu si můžete zvolit podle svého denního režimu. Pít neslazené nápoje můžete kdykoli. Metoda sedí i lidem zvyklým pracovat dlouho do noci, nebo naopak těm, kteří vstávají před svítáním.

Asi nejsnadnější je nejíst během noci, kdy většina z nás spí. Ale obvyklých 7 či 8 hodin spánku na přerušovaný půst nestačí. Když s touto metodou začínáte, doporučuje se varianta 12/12. Tedy když jdete spát o půlnoci a snídáte v 8 ráno, měli byste se najíst naposledy ve 20 hodin. Když si tělo na 12 hodin jen o tekutinách zvykne, začněte dobu půstu prodlužovat postupně třeba po půl hodinách až na 14, případně až 16 hodin půstu. Celková doba půstu se samozřejmě u každého jednotlivce liší, ale podstatné je také, zda metodu drží muž či žena, protože jejich těla jsou odlišná. Pro muže je vhodnější 16 hodin půstu a 8 s jídlem, u žen se doporučuje verze 14/10.

Přerušovaný půst nejen pomáhá zhubnout, ale pozitivně ovlivňuje celkový zdravotní stav. Snižuje hladinu LDL cholesterolu i projevů chronických zánětů. Při kombinaci s v hodným pohybem rovněž snižuje inzulínovou rezistenci a tím chrání před vznikem cukrovky 2. typu. Celkově zvyšuje energii a podle některých výzkumů může preventivně působit i proti rakovině a Alzheimerově chorobě. Nevýhodou je, že se nehodí pro osoby, které mají těžkou fyzickou práci a ani pro těhotné a kojící ženy. U chronických onemocnění je vhodné přerušovaný půst raději předem zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

Důležité je nehladovět. Podvýživa totiž naopak nutí tělo si ukládat zásoby v podobě tuku. Sice nemusíte úplně zrušit návštěvy cukrárny a konzumaci popkornu v kině, ale nepřehánějte to, i když to bude v době povolené pro konzumaci. Jako nápoje se doporučuje čistá voda, neslazené minerálky, čaje i káva. Pokud budete pravidla dodržovat, měli byste nejen zhubnout, ale i tuky aspoň částečně proměnit ve svaly. Poslouchejte signály svého těla a jistě najdete variantu přerušovaného půstu, která pro vás bude optimální.