Nejčastější mýty o konzumaci mléka

mléko

Vzpomínka na vaši matku, která vás donutila, abyste si dali velkou sklenici mléka, musí být pro vás velice prominentní. A proč ne? Mléko je jednou z nejdůležitějších ingrediencí v našich kuchyní a je považováno za kompletní a základní potravu jak pro děti, tak pro dospělé. Je opravdu mléko dobré, nebo je tam něco víc? Přečtěte si informace o 7 nejčastějších mýtech o mléce, kterým jsme věřili.

Dělá to vaše kosti silnější

Pokud mléko dělá vaše kosti silnější nebo ne, je stále tématem diskuse. Podle studie mají národy s vysokou konzumací mléka jako USA mnohem vyšší míry osteoporózy ve srovnání s Japonskem, kde nekonzumují mnoho mléka. Také pití mléka neposkytuje dodatečnou ochranu před zlomeninami.

Mléko je nejlepší zdroj vápníku

Nelze popřít skutečnost, že mléko má vápník, ale rozhodně není nejbohatší zdroj a také ne jediný. Ragi, rajma, sezamová semínka a sója jsou některé další potraviny bohaté na vápník. Sezamová semínka obsahují 1300-1400 mg vápníku ve 100 gramech, zatímco mléko má 280-300 mg vápníku na 100 ml.

Mléko je kompletní jídlo

Mléko je bohaté na mnoho živin včetně bílkovin, vitamínu A a B12, riboflavinu, vápníku, fosforu, zinku, hořčíku a draslíku. Ale mléko postrádá dvě důležité živiny – vitamín C a železo. Nahrazení mléka za potraviny v dlouhodobém výhledu může způsobit nedostatek železa. Mléko by mělo být určitě součástí vyvážené stravy, ale samo o sobě může vést k nedostatkům a nedostatku kalorií.

Sklenici mléka lze dát na snídani

Snídaně je první jídlo dne, které jíte po 8 až 10 hodinách ničeho. Vaše snídaně by tedy měla obsahovat směs sacharidů, tuků a bílkovin. Mléko není špatné, ale také rozhodně není dobrá volba, abyste začali mlékem.

Mléko je důležité pro každého

Až do věku 12 let by mělo být mléko důležitou součástí zdravé výživy, ale poté by mělo být nepovinné, jednoduše proto, že do té doby začneme jíst mnoho dalších věcí, které mají stejný počet živin, například sezamová semínka a ořechy. Dospělí pacienti by neměli konzumovat více než dvě až tři dávky mléka za den.

Kojenci by měly mít také mléko

Zavedení dokonce kravského mléka dětem, které jsou mladší než jeden rok, může později způsobit autoimunitní onemocnění a diabetes typu 1. Nejlepší je dát kojenecké mléko nebo mateřské mléko.

Pitné mléko je dobré pro vaši pokožku

Mléko obsahuje dobré množství vody a tím hydratuje pokožku. Ale pokud je mléko zneužito, může to vést ke vzniku kožních problémů a akné. Kravské mléko má někdy hodně oxytocinu, což může vést k dalším zdravotním problémům.