Účinek kávy na náš organismus

Káva

Káva je úžasným nápojem, jehož vůně, chuť a povzbuzující účinky nás provázejí již stovky let. Mnozí z nás nejsou schopni začít normálně fungovat, dokud si nevychutnají svou ranní kávu, ať už je černá, nebo s mlékem. A jsou i tací, kteří před odchodem z domu zvládnou hned dvě.

Povzbuzující účinky kávy má na svědomí kofein. Jedná se o alkaloid, který se vyskytuje nejen v kávovníku, ale také v čajovníku a dalších rostlinách. Jeho účinky jsou využívány i ve farmacii, protože některé léky kofein obsahují. Stimuluje centrální nervovou soustavu a potlačuje únavu. Považuje se za nejrozšířenější legální drogu na světě. Ano, i káva je druhem drogy a měli bychom si dávat pozor na to, abychom to s jejím pitím nepřeháněli, zejména pokud konzumujeme i jiné nápoje, které kofein obsahují. To může být černý, zelený, ale i bílý čaj, kakao, kolové nápoje či energetické drinky. Malé množství kofeinu je obsaženo také v čokoládě.

Káva má velmi individuální účinky. Zatímco někdo si může dát silné espresso i po večeři a bez problémů usne, jiný si dává kávu maximálně dopoledne. Stejně tak káva odlišně působí na trávicí trakt. Pro někoho je její konzumace blahodárná, jiný si nemůže dát kávu, aniž by ho rozbolel žaludek. To platí zejména pro milovníky tzv. turecké kávy, která se připravuje z hrubě mleté kávy. Mimochodem, se skutečnou přípravou kávy tak, jak ji dělají v Turecku, nemá český „turek“ nic společného.

Káva má řadu pozitivních účinků. Její pravidelná konzumace v množství asi tří šálků denně snižuje riziko cukrovky 2. typu, cirhózy jater, srdečních chorob, mrtvice a zlepšuje funkci tlustého střeva. Podle některých studií působí preventivně také proti Alzheimerově chorobě a Parkinsonově nemoci, podle dalších výzkumů může káva snižovat dokonce i riziko některých psychických onemocnění, včetně deprese.

Aby ale káva skutečně pozitivně fungovala, je třeba si kupovat jen tu skutečně kvalitní. Obsah kofeinu se v jednotlivých druzích kávovníku může zásadně lišit. Stejně důležitá je správná příprava kávy. Jen tak bude chutnat skvěle a pozitivně ovlivňovat náš každodenní život.