4 věci, které potřebujete vědět před pokusem o držení keto diety

Keto dieta

V těchto dnech nemůžete nikam chodit, aniž byste slyšeli o ketogenní stravě. Celebrity jako Kourtney Kardashian a Halle Berry to udělali a #keto bylo používáno více než 7 milionůkrát na Instagramu. "Pokud je strava správně provedena, můžete ztratit značné množství váhy." V článku najdete vše, co potřebujete vědět, než se o to pokusíte.

Jak to funguje

Předpokládá se, že keto bude jednoduché: jíst mírné množství bílkovin, zvýšit spotřebu tuků a snížit příjem sacharidů, vysvětluje Eric Westman, MD, ředitel lékařské kliniky Duke Lifestyle. Ve skutečnosti by měl být v tomto plánu pouze 20 až 50 gramů sacharidů denně. Pro příklad, malá mísa prosté těstoviny má kolem 40 gramů.

Sacharidy, které pocházejí ze sladkých potravin a škrobu, jsou přeměněny na glukózu, kterou naše těla přirozeně spalují na energii. Nicméně když začnete spotřebovávat sacharidy, vaše tělo je nuceno najít nový zdroj paliva. Cílem Ketonové diety je dostat se do stavu nazvaného ketóza, při kterém přijímá tělo energii z tuků, nikoliv z přijatých sacharidů, jak je obvyklé. Výsledek? Ztráta váhy. "Můžeš ztratit libru nebo dva týdně," říká Westman.

K dispozici jsou výhody nad rámec hubnutí

Je zajímavé, že lékaři používali ketogenní dietu jako metodu léčby dětské epilepsie ve dvacátých létech. Při sledování lékařem bylo zjištěno, že pomáhá kontrolovat záchvaty - zejména u dětí, které nereagovaly na léky proti záchvatům. V současné době odborníci často doporučují keto pro jiné důvody související s mozkem. "Bylo zjištěno, že dieta zvyšuje bdělost a zlepšuje kognitivní funkce," říká Westman. Ačkoli žádné formální studie nevedly k závěru, proč má podezření, že tento nárůst může přijít z kombinace energií nabité ketony a snížení spánku vyvolávající sacharidy.

Ale je to bezpečné?

Tento nadměrně omezující režim není doporučen, jestliže jste těhotná nebo kojíte, nebo jestliže trpíte žlučníkem nebo jaterními stavy. U některých lidí to dlouhodobě přetěžuje játra. Kromě toho nejsou studie jednoznačné o tom, jak keto působí na hladiny cholesterolu. Poraďte se s lékařem, než začnete.

Co k jídlu

Snídaně: 2 míchaná vejce s 1/2 šálkem restavaného špenátu (vařené v 1 polévkové lžičce kokosového oleje).

Oběd: Rucový salát s plechovkou tuňáka (smíchaný s 2 lžícemi tatarky), 8 opečených mandlí a citronovou kůrou.

Večeře: 1/4 kuřecího roštu s 1 šálkem praženého květáku (vařeného v 1 lžíci olivového oleje) a poloviční avokádo na boku.