Jak zhubnout břicho

hubnutí

Břišní partie patří k nejproblémovějším částem našeho těla. Pověstný „pekáč buchet“ nemá ani řada štíhlých lidí, natož ti, kteří bojují s kilogramy navíc. Se zvyšujícím se věkem z břicha stává stále větší problém a zbavit se tukových polštářů je těžší a těžší.

Tuk na břiše není jen jeden

Na břiše najdeme dva typy tuku. Na první pohled vidíme ten podkožní. To jsou ty menší či větší faldy, které se marně snažíme nacpat do džínsů nebo schovat pod tričkem. Velké zdravotní problémy nám může ale způsobit i tuk, který vidět není. Je označován jako viscerální a pokud je ho akorát, chrání vnitřní orgány. Ale příliš viscerálního tuku ovlivňuje hladinu cholesterolu, zvyšuje riziku cukrovky II. typu a kardiovaskulárních chorob.

Bez změny životního stylu to nejde

Abyste odstranili neestetické a nezdravé tukové polštáře kolem pasu, musíte se připravit na zásadní změny. Je to vždy běh na dlouhou trať a žádná drastická dieta ani denní návštěvy fitness centra vám samy o sobě nepomohou. Musíte změnit jídelníček, zdravě se hýbat a hlavně si srovnat psychický stav. Prostě musíte skutečně chtít zhubnout a vyvarovat se stresu. Nečekejte zázraky, částečně je ukládání tuku na břiše podmíněno i geneticky, takže někteří lidé prostě nebudou vypadat jako z módního žurnálu, i kdyby se snažili sebevíc.

Jíst byste měli vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, hlavně libového masa, ryb, kvalitních méně tučných sýrů, tvarohu a jogurtů. Vhodné jsou i luštěniny, celozrnné pečivo, zelenina a ovoce. Vynechat byste naopak měli alkohol, tučná jídla, uzeniny, sladkosti, bílé pečivo, rýže, či těstoviny. Ale pozor, nehladovte, to by si vaše tělo začalo právě na břicho ukládat zásoby na horší časy. Pokud si nejste jisti, kolik jíst, zkuste se podívat na výpočet bazálního metabolismu a použijte některou z aplikací na zaznamenávání příjmu kalorií. Dá se tak dobře ohlídat příjem tuků, sacharidů a bílkovin.

Na břišní svaly existuje řada cviků, které můžete provádět i doma a nepotřebujete ani drahého trenéra, ani speciální stroje. A nemusí jít jen o pověstné sklapovačky. Video návodů je plný internet. Důležité je nic nepřehánět, ale zároveň ani cvičení nevynechávat. Příjemným doplňkem cviků na břicho je třeba plavání, ale tuk se spaluje i při dalších aerobních aktivitách, jako je rychlejší chůze, běh, jízda na kole atd. Nezapomeňte na vhodné nápoje a nejen po sportování. Úplně vynechejte slazené limonády, pijte vodu nebo zelený čaj. Pokud máte ztučnělá játra, doporučuje se i čaj z ostropestřce mariánského.