Diabetes mellitus

Diabetes mellitus

Diabetes mellitus je v dnešní době velice zákeřná nemoc, která lze nazvat „epidemií“. Patří mezi metabolické choroby, která postihuje organizmus jako celek.

Následky při nedodržování cukrovky, mohou být například Nefropatie, Retinopatie, Neuropatie, Angiopatie . Diabetes je nejčastější příčinnou slepoty. Mezi tyto komplikace řadíme další choroby, které nejsou pro diabetes specifické, ale vlivem cukrovky k nim dochází. Může například dojít k ateroskleróze, vyšší náchylnost k infekcím a dalším nemocím. U této nemoci je především omezení v jídle, kde je nutno dodržovat jídelníček. Musíme si ale uvědomit, že diabetická dieta není za trest. Je to podstatě racionální dieta, kterou by měl jíst každý člověk, kterému na sobě záleží. Běžný člověk pojídá jídlo, když se mu zachce. Někdy to není ani 2x denně. Připadá mu, že tělo nepotřebuje 6x denně jíst, ale tělo trpí únavou a popřípadě můžou nastat nějaké komplikace.


Je nutné vykonávat nějaký sport. Nemusí to být nic náročné, stačí si uvědomit, co děláme a kolik vyprodukujeme síly. Dejme tomu, když máme práci 2 zastávky od baráku, půjdeme radši každý den pěšky. Pokud bydlíme v paneláku, nepoužijeme výtah, ale každý den budeme chodit po schodech nahoru. Tohle jsou fyzické aktivity, které v běžném životě můžeme lehce získat. Starší lidé nemusí běhat, nemusí chodit do posilky, stačí mít perspektivy. Starší lidé si můžou koupit domácí zvířátko, které budou chodit každý den venčit, čím dosáhneme fyzické aktivity při procházkách.


Moudro na závěr: „Téměř každý člověk umírá na své léky, nikoliv na svoji nemoc.“