Müsli nebo oves? Co je zdravější

oves

Otázka v titulku je vlastně zavádějící, protože i müsli může být vyrobeno z ovsa. Základem müsli jsou totiž nejčastěji právě ovesné vločky. Podává se jako snídaně s mlékem, nebo jogurtem. Müsli existuje mnoho druhů – od velmi zdravých až po kaloričtější s medem a čokoládou, nebo i ještě méně zdravých s velkým obsahem cukru.

Müsli se dostalo do širšího povědomí zhruba před padesáti lety. Tento švýcarský vynález ale je ještě starší. Jako období, kdy se müsli (jinak také müesli, nebo birchermüesli) poprvé objevilo, je uváděn začátek 20. století, kdy s ním přišel švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner. Kromě snídaní je ve Švýcarsku někdy podáváno i jako večeře.

Existují tři základní druhy müsli, a to suché, zapékané a čerstvé. Suché známe asi všichni. Jedná se o sypkou směs, kterou si v mnoha různých variantách můžeme koupit v kterémkoli obchodě s potravinami. Jejím základem jsou ovesné, ale někdy i pšeničné nebo žitné vločky, sušené ovoce, oříšky a různá semínka. Zapékané müsli je trochu křupavější, takže mnoha lidem více chutná, ale tepelným zpracováním přichází o část živin. Proto se z hlediska zdravé výživy doporučuje méně. Tzv. čerstvé müsli je tím původním, z něhož byly další varianty odvozeny. Skládá se z ovesných vloček, které je třeba předem namočit do ovocné šťávy, nebo alespoň vody, a jablka nastrouhaného na jemném struhadle. K tomuto základu se přidávají kousky čerstvého či sušeného ovoce, oříšky, semena, ale i skořice, nebo med. Směs se míchá s jogurtem, tvarohem či smetanou. Mléko se doporučuje jen kondenzované.

Oves v naší stravě nejčastěji zastupují právě samotné ovesné vločky. Jsou výborné jak pro ty, kteří bojují s nadváhou, nebo se snaží žít zdravě, tak pro sportovce či další osoby, které potřebují velké množství energie. K nejčastějším potížím naší doby patří i problémy se zažíváním. A právě pro trávicí ústrojí jsou ovesné vločky požehnáním, a to i díky tomu, že neobsahují lepek. Mají také málo kalorií, ale hodně potřebných minerálů a vitamínů. Jsou vhodné i při zvýšené funkci štítné žlázy, cukrovce, vysokém krevním tlaku a při problémech s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Uvádí se rovněž pozitivní vliv pravidelné konzumace ovesných vloček na správnou funkci nervové soustavy. Z ovesných vloček se připravuje oblíbená ovesná kaše. Vločky se povaří v mléce a ochutí medem, případně skořicí. Někdo kaši doplňuje také sušeným nebo čerstvým ovocem. Pokud si nemusíte hlídat kalorie, může se kaše posypat také čokoládou.

Ovesné vločky se používají i do mnoha dalších pokrmů – do těsta na moučníky, do polévek, karbanátků, sekané a různých zapékaných jídel. Ať už se rozhodnete pro müsli, nebo pro ovesné vločky, určitě pro své zdraví uděláte to nejlepší. Už po pár týdnech pravidelné konzumace ovsa to na sobě sami pocítíte.