Případy proti energetickým nápojům jsou stále silnější

Energetické nápoje

Nový výzkum vyvolává obavy o sladké, energetické kofeinové nápoje a jejich vlivy na mladé lidi.

Energetické nápoje jsou oblíbené u mladých dospívajících a dospělých, ale studie i nadále ukazují, že mohou mít neúmyslné a potenciálně závažné vedlejší účinky, včetně vysokého krevního tlaku, hyperaktivity a dalších.

V nové zprávě zveřejněné v rámci Pediatrické pohotovostní péče výzkumníci provedli od června 2011 do června 2013 dotazník na dvou odděleních pro tísňové volání, které zkoumaly adolescenty ve věku 12 až 18 let. Z 612 mladých lidí, kteří odpověděli, 33% uvedlo, že často pijí energetické nápoje. Z těchto dospívajících 76% uvedlo, že během posledních šesti měsíců trpí bolesti hlavy, 47% uvedlo, že se setkalo s hněvem a 22% hlásilo potíže s dýcháním.

Není možné říci, zda by některá z těchto chování byla způsobena energetickými nápoji, ale mladí lidé, kteří je konzumovali, mnohem častěji hlásili příznaky než ti, kteří to nekonzumovali.

Celkově děti, které konzumovaly energetické nápoje, častěji říkaly, že nápoje jim pomohly lépe ve škole nebo ve sportu, pomohly jim při soustředění a pomohly jim zůstat vzhůru v noci.

V nedávné případové studii, která byla zveřejněna v časopise BMJ Case Reports, napsal Khullar a jeho kolegové o 50tiletém muži, který přišel do nemocnice se zánětem jater. Měl bolesti, zvracení a měl tmavou moč. Lékaři se dozvěděli, že muž vypil čtyři až pět energetických nápojů denně tři týdny předtím, než se objevily jeho zdravotní problémy. Lékaři dospěli k závěru, že energetické nápoje způsobily jeho problémy s játry, a citovali další podobný případ, který podporuje jejich podezření. "Nemůžeme spekulovat o bezpečnosti energetických nápojů, nicméně někdo s onemocněním jater nebo srdce by měl konzumovat energetické nápoje opatrně," říká Khullar.

Energetické nápoje obsahují více stimulujících složek, mimo kofein. "Často energetické nápoje obsahují energetickou směs, která je kombinací bylinných doplňků a vitamínů v často vyšších dávkách než doporučený denní příjem," říká. "Další výzkum může být zapotřebí k určení vhodného použití a dávkování."

Skupiny, jako je například Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) USA, varují před mícháním energetických nápojů a alkoholu, a tvrdí, že energetické nápoje maskují tlumící účinky alkoholu.

Jak společnost TIME dříve informovala, společnosti energetických nápojů trvají na tom, že jejich výrobky jsou bezpečné a že spojení jejich nápojů a vedlejších účinků nelze potvrdit. Zdá se, že společnosti také zvětšují své nápoje i s cukrem ; Monster vydal nový Mutant nápoj, popisovaný jako "super soda", nyní zasáhly police. 20-uncové nápoje mají asi 70 gramů cukru (více než dvakrát to, co je v některých bonbónech) a 115 miligramů kofeinu.
Skupiny, jako je Center for Science in the Public Interest, vyzvaly Úřad pro potraviny a léčiva USA, aby přidali bezpečnostní varování do energetických nápojů, a výzkumníci z American Academy of Pediatrics tvrdili, že stimulanty v energetických nápojích "nemají místo ve stravě dětí a dospívajících."

"Zatímco je zapotřebí dalšího výzkumu, existuje shromáždění důkazů, které naznačují, že spotřeba energetických nápojů je spojena s nežádoucími kardiovaskulárními příhodami, poruchami spánku a jinými látkami u dospívajících," říká Amelia Arria, ředitelka Centra pro zdraví a rozvoj mladých dospělých na Univerzitě Marylandu (University of Maryland School of Public Health’s Center for Young Adult Health) a spoluautor nedávné studie o energetických nápojích a alkoholu.

Ačkoli konečné vazby mezi nápoji a zdravotními problémy nejsou prokázány, mnoho zdravotnických pracovníků se shodují: vznikající údaje nejsou povzbuzující.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit