Balená voda, kterou pijete, může obsahovat drobné částice z plastu

plasty

Množství balené vody obsahuje drobné kousky plastů, známé jako mikroplasty, podle průzkumu prováděného společností neziskové novinářské organizace zvané Orb Media.

Výzkum, který se uskutečnil na státní univerzitě v New Yorku, získal více než 250 lahví z 11 různých značek prodávaných v devíti zemích. "Několik" lahví neobsahovalo plast, zatímco jiné měly tisíce. Žádná ze značek se neobjevila zcela bez úhony.

Dva výrobci balené vody uvedli výsledky studie - Nestle a Gerolsteiner-Sporné výsledky Orb Media přišli s tím, že v jejich vodě najdou mnohem nižší množství mikroplastů. Láhev vody Nestle Pure Life ukázala nejvyšší hladiny ve studii společnosti Orb Media s 10.390 částicemi na litr.

A nemyslete si, že problém se týká pouze plastových lahví. "Studie se většinou zaměřovala na plastové lahve, ale pro srovnání byla zkontrolována jedna dávka skleněných lahví. Ukázalo se, že také sklo má mikroplasty, "řekl Andrew Mayes, přednášející biochemie na Universitě v East Anglia, který vyvinul techniku detekce částic používanou v tomto výzkumu.

Je to problém? Nikdo není přesně jistý, protože nejsou k dispozici dostatečné údaje o zdravotních účincích požití plastu. Takže částečně v reakci na výzkum společnosti Orb Media Světová zdravotnická organizace nyní řekla BBC, že zahajuje vlastní přezkum potenciálních rizik.

U většině mikroplastů se předpokládá, že prochází našimi systémy, ačkoli velmi malé částice (jako ty, které se nacházejí ve zkoumané balené vodě) mohou být absorbovány (vstřebávány) do našich orgánů, jako jsou játra a ledviny. To je jeden problém. Druhým je to, že částice, dokonce i ty, které vylučujeme, by mohly vypustit toxiny, když projíždějí přes nás.

Je nesporné, že pro mnoho lidí, kteří nemají přístup k bezpečné pitné vodě z kohoutků, zůstává balená voda nezbytností.
Společnost Orb Media minulou studii ukázala, že voda z celého světa je kontaminována mikroplasty. Částice byly také nalezeny v pivu, medu, stolní soli a samozřejmě mořské plody, protože naše oceány jsou stále více znečištěny plastovým odpadem.

Některé země, zejména v Evropě, nedávno začaly brát odpadní hrozbu plastů vážně. EU má za cíl, aby všechny plasty byly recyklovatelné do roku 2030, zatímco Velká Británie přijala naléhavý cíl, odstranění veškerého odpadu, kterému lze zabránit v průběhu následujících 25 let.

Mayes uvedl, že má podezření, že "hodně z těchto plastů pochází z procesu balení", ačkoli řekl, že zatím neexistují žádné jasné důkazy. "Mikroplasty v původním vodním zdroji nelze vyloučit, ale ve většině případů je nepravděpodobné, protože voda je buď čerpaná z vodních toků (kde byla po mnoho let přefiltrována skrz zem a horniny), nebo je vyčerpávajícím způsobem filtrována a čištěna součástí výrobního procesu, "dodal.

Coca-Cola, jejíž značka vody značky Dasani byla jedním z testovaných, uvedla ve svém prohlášení: "Máme nejpřísnější standardy kvality v průmyslu a voda, kterou používáme v našich nápojích, podléhá vícestupňovým filtračním procesům před výrobou. Jak ukázala společnost Orb Media, mikroskopické plastové vlákna se zdají být všudypřítomné, a proto se mohou nacházet i v minutových úrovních i ve vysoce ošetřených produktech. Stojíme o bezpečnost našich výrobků a vítáme pokračující studium plastů v našem prostředí. "

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit