Proč lidé milují kávu nebo pivo?

pivo, káva

Ať už si vyberete tmavou praženou kávu nebo chmelové pivo v létě, může to záviset spíše na tom, jak se budete cítit než na tom, jak chutná, odhaluje studie založená na genomu.

Vědci hledali variace v našich chuťových genech, které by mohly vysvětlit naše nápojové preference, protože pochopení těchto preferencí by mohly ukázat způsoby, jak zasáhnout do stravy lidí.

Zjistili, že chuťové preference pro hořké nebo sladké nápoje nejsou založeny na změnách v našich chuťových genech, ale spíše na genech souvisejících s psychoaktivními vlastnostmi těchto nápojů.

"Lidé mají rádi způsob, jakým je cítí káva a alkohol. Proto je pijí. Není to chuť," řekla Marilyn Cornelis, odborná asistentka na Northwestern University of Feinberg's School of Medicine.

Pro studii publikovanou v časopise Human Molecular Genetics byly nápoje rozděleny do skupiny hořké chuti a skupiny sladké chuti.

Výzkumníci poskytli dotazníky asi 336.000 jednotlivcům, kteří je požádali, aby oznámili, co jedli a pili během posledních 24 hodin.

Vědci také provedli rozsáhlou studii genomů o hořké konzumaci nápojů a konzumaci sladkých nápojů.

„Pokud víme, jedná se o první studii konzumace nápojů na bázi genomu, která je založena na chuti.

"Je to také nejrozsáhlejší studie asociace o konzumaci nápojů v celé šíři genomu," řekl Victor Zhong, vedoucí autor studie.

Podle výzkumného pracovníka Marilyn Cornelisové studie poukazuje na důležité složky chování při výběru nápojů a přispívá k našemu chápání vztahu mezi genetikou a konzumací nápojů - a potenciální překážky zasahování do stravy lidí.